Akwarystyka bez tajemnic – wybieramy podłoże do akwarium

Chociaż mogłoby się wydawać, że wybór podłoża do akwarium to sprawa drugorzędna, to jednak nie do końca jest to prawdą. Wbrew pozorom podłoże ma wpływ nie tylko na walory estetyczne w akwarium, ale także na prawidłowy rozwój akwariowej roślinności. Czytaj dalej, a dowiesz się który rodzaj podłoża będzie najlepszy do Twojego zbiornika!

Rola podłoża w akwarium

Akwarystyka, choć jest zajęciem wymagającym czasu i pracy, to jednak jest również satysfakcjonująca. Zanim akwarium osiągnie swój ostateczny kształt, przed początkującym akwarystą stoi wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego podłoża.

Podłoże powinno być dobrane z myślą o roślinach, które masz zamiar umieścić w swoim zbiorniku, ponieważ pomaga je chronić przed chorobami. Odpowiednio dobrane do akwarium dla dzieci, będzie nie tylko jego ozdobą, ale także pomoże w zapobieganiu rozwojowi glonów.

Dobrze dobrane podłoże daje możliwość roślinom właściwie się zakorzenić, chroniąc przy tym korzenie przed gniciem, co pozytywnie wpływa na właściwy rozwój roślin. Nie bez znaczenia jest również jego wybór dla ryb, gdyż odpowiednio dobrane zwiększa komfort rybek, szczególnie dla gatunków takich jak Cierniooczek Kuhla (Pangio kuhlii, Pangio semicincta), które uwielbiają zagrzebywać się w podłożu.

Male worker in aquarium shop feeding fishes.

Najpopularniejsze rodzaje podłoża do akwarium

Wiemy już, że podłoże ma spory wpływ na środowisko w akwarium, a źle dobrane może przynieść więcej strat niż korzyści, co z pewnością może zniechęcić początkującego akwarystę do dalszych prac w zbiorniku. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym rodzajom podłoży:

  • żwir – najpopularniejsze, najtańsze i niestety najbardziej jałowe podłoże. Składa się z drobnych minerałów i jest całkowicie pozbawione wartości odżywczych. Nie oznacza to oczywiście, że jest złą opcją, jeśli jednak chcesz cieszyć się bogatą i bujną roślinnością w swoim akwarium, może okazać się, że jest on niewystarczający. Przy wyborze powinieneś również pamiętać, że chociaż większość minerałów takich jak np. kwarc czy wapień są neutralne dla wody, to niektóre, jak bazalt czy marmur mogą wpłynąć na jej twardość, dlatego zawsze sprawdzaj skład wybranego żwiru.
  • piasek – kiedyś chętnie stosowany, dziś wybierany przez nielicznych. Jeszcze kilka lat temu podłoże z piasku można było spotkać, dosłownie, w co drugim akwarium. Wątpliwej jakości piasek o zbyt grubej gradacji często odcinał dopływ wody, przez co korzenie roślin gniły. Zastosowanie go nie jest złym pomysłem, pod warunkiem że wybierzesz piasek o odpowiedniej jakości i grubości i oczywiście pochodzący z pewnego źródła, jak sklep akwarystyczny https://trzmiel.com.pl. Doskonale sprawdza się również połączenie piasku ze żwirem.
  • substrat podżwirowy – jak sama nazwa wskazuje stosowany w połączeniu ze żwirem. Układany pod żwirem, zapewnia roślinom bogactwo mikro- i makroelementów.

Jak wybrać odpowiednie podłoże?

Wybierając podłoże, musisz pamiętać nie tylko o potrzebach swoich roślin, ale także zamieszkujących akwarium ryb. Zastanów się, jakie są ich naturalne zwyczaje. Czy są to gatunki, które uwielbiają żerować na dnie zbiornika czy może jednak ich żywiołem jest bliskość tafli?

Istnieją gatunki dla których „kopanie” w piasku to ulubione zajęcie, wybierz dla nich piasek, który nie uszkodzi ich delikatnych łusek. Ciekawym (i dobrym!) rozwiązaniem jest połączenie kilku rodzajów podłoża. Takie połączenie sprawi, że uzyskasz niesamowity efekt wizualny w akwarium i przy okazji zadbasz o florę i faunę w zbiorniku.

 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *