Kot, mający obecnie w wielu rodzinach status jej pełnoprawnego członka, towarzyszy swoim opiekunom nie tylko w domu, ale również w podróży. Decydując się taki krok, bezwzględnie należy zadbać o jego bezpieczeństwo. W jaki sposób przewozić kota w samochodzie? Dowiedz się!
Kot w aucie – co mówią przepisy?
Polskie prawo nie określa wprost, w jaki sposób należy przewodzić psa czy kota w prywatnym samochodzie osobowym. Wystarczy jednak wczytać się w ustawy o ruchu drogowym i ochronie zwierząt. Można wywnioskować wówczas, że kot powinien być zabezpieczony w sposób, który:
- nie będzie powodował stresu i cierpienia zwierzęcia;
- nie będzie utrudniał kierującemu prowadzenia samochodu i ograniczał widoczności;
- nie będzie zagrażał bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe i poza nim.
W związku z powyższym to Ty podejmujesz decyzję o tym, jak zabezpieczyć pupila (szerzej na ten temat poniżej), ale musisz zrobić to skutecznie. W przeciwnym wypadku narażasz się m.in. na mandat, grzywnę a nawet karę ograniczenia lub pozbawienia wolności!
Kot w aucie – jak go przewozić?
Wiesz już, że musisz zabezpieczyć pupila na czas podróży tak, aby nie przemieszczał się w samochodzie w niekontrolowany sposób i nie tworzył przez to zagrożenia dla siebie i innych. Wykorzystaj do tego celu takie akcesoria jak np.:
- fotelik samochodowy;
- transporter;
- pas i szelki
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, w pierwszej kolejności musisz przyzwyczaić do niego podopiecznego, aby nie bał się i spokojnie podróżował.
Kot w aucie – nauka podróżowania
Im szybciej zaczniesz przyzwyczajać kota do jazdy samochodem, najlepiej w pierwszych tygodniach życia, tym łatwiej nauczysz go prawidłowego zachowania w pojeździe. Zanim jednak wybierzesz się z pupilem na dłuższą wycieczkę, przynieś do domu sprzęt do przewożenia. Jeśli wybierzesz fotelik lub transporter, postaw go w jednym miejscu i pozwól kotu zapoznać się z nim. Nagradzaj mruczka za wchodzenie do środka – pozwól mu w nim spać, bawić się i jeść, aby dobrze się kojarzył. W przypadku, gdy wybierzesz pas i szelki, naucz kota spokojnego zakładania szelek i przebywania w nich. Nagradzaj go za każdą udaną próbę – podawaj pupilowi wyłącznie najwyższej jakości smaczki lub karmę, np. karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™.
Uwaga! Jeżeli zamkniesz kota w transporterze wbrew jego woli lub na siłę ubierzesz mu szelki, możesz go zniechęcić, a nawet wywołać lęk!
Kiedy powyższy etap masz już za sobą, zapoznaj pupila z samochodem. Pozwól mu wejść do jego wnętrza, wszystko obejrzeć i powąchać. Wykonaj kilka takich sesji, zanim ruszysz, aby kot czuł się swobodnie i bezpiecznie. Gdy zyskasz pewność, że tak jest, wybierz się na bardzo krótką przejażdżkę, stopniowo zwiększaj czas podróży.
Podsumowanie
Podróżowanie z kotem może być przyjemne i bezpieczne. Wykorzystaj powyższe wskazówki, a z pewnością takie będzie! W czasie każdego wyjazdu miej pod ręką m.in. ręcznik papierowy, środek do dezynfekcji i kocyk lub ręcznik, a jeśli planujesz dłuższą podróż – przenośną kuwetę i żwirek.
—
Artykuł sponsorowany