Masz w mieszkaniu kota i jednocześnie balkon? Chcesz, aby Twój pupil mógł cieszyć się świeżym powietrzem i widokiem z wysokości? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że niezabezpieczony balkon stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa zwierzaka. Koty są ruchliwe i ciekawe świata, ale często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie czyha na nie za balustradą. Dlatego warto zainwestować w siatkę balkonową dla kota, która zapobiegnie wypadnięciu lub ewentualnej ucieczce naszego czworonoga. W poniższym tekście przybliżymy temat, którym jest siatka na balkon dla kota, przedstawimy sposób montażu siatek, oraz rodzaje siatek dostępne na rynku.
Jaka jest główna rola siatki dla kota?
Chyba każdy słyszał o powiedzeniu, że kot zawsze spada na cztery łapy. Faktem jest, że kot w naturalny sposób jest bardzo zwinny i skoczny. Potrafi bez uszczerbku dla zdrowia pokonywać przeszkody niedostępne dla innych zwierząt. Nie oznacza to jednak, że zawsze może czuć się bezpieczny.
Siatki ochronne na balkon mają przede wszystkim chronić naszego pupila przed upadkiem z dużej wysokości. Koty potrafią wspiąć się na balustradę lub przecisnąć się przez jej szczeliny. Nigdy nie wiadomo czy przelatujący obok ptak nie spowoduje, że kot zechce wyskoczyć z balkonu niejako zapominając, że jest np. na 5 piętrze. Dobrze dobrana siatka balkonowa dla kota powinna być odpowiednio mocna, gęsta i napięta, aby nie dopuścić do takich sytuacji.
Siatka balkonowa dla kotów a siatka na okna – poznaj różnice
Jeśli dopiero niedawno stałeś się właścicielem kota, masz prawo nie znać się na siatkach zabezpieczających. Siatka na balkon dla kota to nie to samo, co siatka na okna dla kota. Siatka na okna ma za zadanie zapobiec wypadnięciu kota przez otwarte okno, ale nie musi być tak wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, jak siatka balkonowa. Siatka na okna może być wykonana z cieńszego materiału, np. polietylenu, i mieć większe oczka siatki, np. 3×3 cm. Siatka balkonowa natomiast powinna być wykonana z grubszego materiału, np. linki stalowej, i mieć mniejsze oczka, np. 2×2 cm. Ponadto siatka do zabezpieczenia balkonu powinna być odporna na promieniowanie UV, deszcz, śnieg i mróz, aby nie stracić z czasem swoich właściwości.
Z czego wykonana jest siatka dla kota na okno?
Siatka dla kota na okno może być wykonana z różnych materiałów, w zależności od preferencji właściciela i budżetu. Najpopularniejsze są siatki z polietylenu, które są lekkie, tanie i łatwe w montażu. Są one jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne niż siatki metalowe.
W sklepach dostępne są również inne warianty m.in. siatki wzmacniane, w których sztuczne tworzywo wspiera linka stalowa. Typowe siatki metalowe są wykonane z linki stalowej lub aluminiowej, które są bardzo mocne, odporne i trwałe. Są one jednak droższe i cięższe niż siatki plastikowe. Wybór materiału siatki zależy w dużej mierze od tego jak wysoko mieszkamy. Mocna siatka jest w pełni odporna na próby przegryzienia i gwarantuje pełne bezpieczeństwo zwierzaka.
Jak wygląda montaż siatki dla kota?
Dobra wiadomość dla klientów, którzy nie czują się „złotą rączką” jest taka, iż montaż siatki balkonowej dla kota nie jest skomplikowany. W sklepach sprzedawane są zestawy do samodzielnego montażu. Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć wymiar balkonu lub okna i dobrać odpowiedni wymiar siatki. Następnie należy przymocować siatkę do elewacji budynku za pomocą śrub rzymskich, haczyków lub zacisków. Ważne jest, aby naciągnąć siatkę równomiernie i mocno, aby nie tworzyła luzów lub fałd. Jeśli balkon ma nierówności ściany, można je wyrównać za pomocą pianki montażowej. Po zakończonym montażu siatki należy sprawdzić jej szczelność. Każda szczelina może stanowić furtkę dla naszego kota.
Podsumowanie
Siatka ochronna dla kota do doskonały sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podczas pobytu na świeżym powietrzu, a nam właścicielom zapewnia spokój i świadomość, że nie musimy stale zerkać gdzie jest nasz pupil.
—
Artykuł sponsorowany
Siatka to konieczność jak się chce mieć otwarte okna
Są też takie fajne do uchylnych okien