Pies z alergią pokarmową — na co zwrócić uwagę, wybierając dietę?

Alergie pokarmowe to problem, który dotyka coraz większej liczby psów. Opiekunowie czworonogów zazwyczaj są w stanie szybko zauważyć pierwsze objawy, ale ich wyeliminowanie nastręcza wielu trudności. Dowiedz się, na co warto zwracać uwagę, wybierając dietę dla alergika.

Jakie są najczęstsze objawy alergii pokarmowej u psa?

Twój pies zaczął się intensywnie drapać, a połysk z jego sierści zniknął? To mogą być pierwsze objawy alergii pokarmowej. Sprawdź, czy na skórze pupila nie pojawiła się wysypka lub stan zapalny. Do symptomów uczulenia na pożywienie zaliczamy również problemy ze strony układu pokarmowego, jak wymioty czy rozwolnienie, a także zapalenie uszu lub spojówek, łupież, grzybicę oraz trudności z oddychaniem. Mogą one występować łącznie albo pojedynczo.

Po zaobserwowaniu problemów należy zabrać psa do weterynarza, by wykluczyć choroby wywołujące takie same symptomy. Sama alergia pokarmowa nie jest prosta do zdiagnozowania, bo na rynku weterynaryjnym nie ma skutecznych testów. Rozwiązaniem jest dieta eliminacyjna, która wymaga dużej dyscypliny.

Dieta eliminacyjna

Jako że uczulenie może wywołać w zasadzie każdy składnik karmy, włączając w to białka zwierzęce i roślinne, a także barwniki oraz konserwanty, dietę eliminacyjną warto przygotować samodzielnie. Zacznij od przeanalizowania dotychczasowego jadłospisu psa i stwórz listę mięs, których do tej pory nie spożywał. Przez kilka tygodni podawaj mu wyłącznie nowy rodzaj mięsa, na przykład królika lub wieprzowinę, oraz jedno warzywo. Jeśli objawy alergii ustąpią, w misce pupila może pojawić się nowy składnik, a po jego podaniu należy ponownie odczekać. Procedurę powtarzaj z kolejnymi produktami.

Gdy ustalisz już bezpieczną dietę, możesz przeprowadzić tzw. próbę prowokacyjną. Do psiego posiłku pojedynczo dodawaj składniki, które jadał przed wystąpieniem objawów, i obserwuj zwierzę przynajmniej przez 10 dni. Produkt, po którego podaniu powrócą dolegliwości, jest alergenem i należy przestać karmić nim czworonoga.

Zbilansowana karma bez alergenów

Oparta na kilku składnikach dieta eliminacyjna jest trudna do zbilansowania. Ten sposób karmienia nie sprawdzi się zatem w dłuższej perspektywie, bo może powodować niedobory. Dlatego też po wyselekcjonowaniu produktów, które nie odbijają się negatywnie na zdrowiu psa, warto wybrać zbilansowaną karmę o bezpiecznym składzie. Najlepszym pomysłem będą karmy monobiałkowe, które zminimalizują ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej. Postaw na pożywienie, w którego składzie nie znajdziesz sztucznych barwników ani konserwantów. U alergików sprawdzi się catering dla psa, najlepiej od producenta, który dobierze dietę do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Uwaga na smaczki

W czasie diety eliminacyjnej należy absolutnie wykluczyć z jadłospisu psa wszelkiego rodzaju smaczki. W ramach nagrody możesz mu oferować jedynie te produkty, które pozytywnie przeszły selekcję. Zasada ta musi obowiązywać już zawsze. Uważnie czytaj więc składy komercyjnych przysmaków. Jeśli pies jest przykładowo uczulony na kurczaka, smaczki pozbawione jego mięsa, ale zawierające tłuszcz drobiowy, mogą wywołać nawrót alergii.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Zawsze mają tak psy rasowe niestety

  2. Biedne pieski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *