Zranienie opuszków psiej łapy to poważny problem, bowiem zawsze wiąże się z bólem lub co najmniej dyskomfortem. Ponadto rana stanowi wrota dla rozwoju różnego rodzaju infekcji. Sprawdź, jak pomóc pupilowi, gdy dozna urazu w tej newralgicznej części łapy!
Opuszki u psa – czym są i jakie funkcje spełniają?
Psie opuszki to solidna struktura zbudowana głównie z tkanki tłuszczowej i tkanki włóknistej, pokrytych warstwą skóry. Pomimo tego, że są one odporne na wiele czynników zewnętrznych, nie są niezniszczalne, dlatego wymagają szczególnej ochrony. Opuszki, choć niewielkie i niepozorne, pełnią szereg istotnych funkcji. Pomagają w utrzymaniu równowagi, zapewniają amortyzację, przyczepność do podłoża, chronią przed ciepłem i zimnem.
Opuszki u psa – co im zagraża?
Opuszki narażone są na rozmaite uszkodzenia i urazy każdego dnia. Zimą grozi im m.in. odmrożenie i podrażnienie od soli drogowej, natomiast latem szczególnie niebezpieczny jest kontakt psich łap z rozgrzanym asfaltem, który może skutkować poważnym oparzeniem. O każdej porze roku – nie tylko podczas spaceru, ale nawet w domu – pies może przypadkowo nastąpić na ostry przedmiot i wbić go w łapę lub rozciąć nim opuszek.
Zranione opuszki u psa – objawy
W przypadku dużego urazu objawy są widoczne i charakterystyczne. Pies będzie kuleć i odciążać zranioną kończynę, unikać ruchu i wylizywać ranę. Niewielkie zranienie, niepowodujące dużego bólu, może jednak początkowo nie dawać żadnych symptomów. Z uwagi na ogromną ilość niebezpiecznych czynników i ryzyko rozwoju groźnych zakażeń istotna jest regularna kontrola stanu łap.
Zranione opuszki u psa – jak mu pomóc?
Jeśli pies doznał poważnego urazu, rana jest duża lub/i silnie krwawi, konieczna jest natychmiastowa wizyta w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku niewielkich zranień, pęknięć i zadrapań wystarczające mogą okazać się domowe zabiegi. Jeżeli pupil wyraźnie odczuwa ból lub dyskomfort, możesz go złagodzić, stosując zimny okład.
Zawsze warto też mieć w apteczce przeznaczone dla psów kremy łagodzące podrażnienia oraz maści i inne produkty o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie ran. Pamiętaj o tym, aby nakładać je na dokładnie oczyszczoną ranę! W trakcie rekonwalescencji ogranicz aktywność fizyczną pupila. Na czas spacerów zabezpieczaj zranioną łapę specjalnym butem lub ochraniaczem, aby nie dopuścić do zabrudzenia.
Podsumowanie
Zranione opuszki u psa to poważny problem, bowiem uraz taki nie tylko boli, ale grozi rozwojem infekcji. Systematycznie sprawdzaj stan psich łap, obserwuj, czy pupil nie kuleje i nie odciąża którejś kończyny. Jeśli zaobserwujesz uszkodzenie opuszka, oczyść i zabezpiecz ranę. W przypadku silnego uszkodzenia udaj się po pomoc do lekarza weterynarii!
Sprawdź również nasze produkty dla czworonożnych pupili na https://omegakarmy.pl/dla-psa/
—
Artykuł sponsorowany