Jak zadbać o kota w okresie pozabiegowym?

Jeśli Twój kot ma zaplanowaną operację, koniecznie musisz dowiedzieć się, jak o niego prawidłowo zadbać w okresie pozabiegowym. Im lepiej przygotujesz się do tego zadania, tym mniej stresu doświadczysz i nie popełnisz podstawowych błędów. A musisz wiedzieć, że… koty to wyjątkowi, często bardzo niesforni, pacjenci! Oto wskazówki, które z pewnością przydadzą się każdemu kociemu opiekunowi.

Spis treści:

  1. Kot po zabiegu – nie daj się zwieść pozorom!
  2. Jakie warunki stworzyć czworonożnemu pacjentowi?
  3. Cisza, spokój i wsparcie
  4. Dieta
  5. Aktywność fizyczna

Kot po zabiegu – nie daj się zwieść pozorom!

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju zabieg zostanie wykonany, jeśli odbędzie się pod narkozą i będzie wiązał się z obecnością rany pooperacyjnej, kot po powrocie do domu będzie oszołomiony, mocno zestresowany i – pomimo podania leków przeciwbólowych – może odczuwać dyskomfort. Mruczki zazwyczaj mają jednak wprost niezwykłą zdolność do szybkiej regeneracji, dlatego często już na następny dzień mogą za nic mieć zalecenia lekarza weterynarii dotyczące wypoczynku! Twoim zadaniem jest zatem baczna obserwacja pupila i przygotowanie domu/pomieszczenia na czas rekonwalescencji w taki sposób, aby podopieczny nie zrobił sobie krzywdy.

Jakie warunki stworzyć czworonożnemu pacjentowi?

Podstawą jest bezpieczna przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie pomieszczenia, w którym będzie przebywał mruczek. Powinno to być miejsce, w którym nie będzie miał możliwości wdrapać się i zeskoczyć z wysokości, bo jako kot z krwi i kości – już niedługo po zabiegu – zapragnie to robić. Nawet w czasie, gdy będzie jeszcze słaby, powinien być umieszczony na legowisku na podłodze, gdyż w czasie pierwszych prób wstawania może stracić równowagę. Jeśli Twój pupil na co dzień wychodzi z domu, koniecznie zadbaj o to, aby nie miał takiej możliwości – jako kot wychodzący będzie próbował wszelkich sztuczek, aby się wydostać, gdy tylko poczuje się odrobinę lepiej!

Cisza, spokój i wsparcie

Pobyt w gabinecie/klinice i zabieg to niesamowicie stresujące przeżycie, dlatego zadbaj o to, aby mruczek w domu poczuł się możliwie najbezpieczniej. Dołóż wszelkich starań, by nikt nie zakłócał mu spokoju. W pomieszczeniu, w którym przebywa, dodatkowo zorganizuj mu wygodną kryjówkę, np. kartonowe pudło, budkę. Jeśli z kolei zauważysz, że potrzebuje bliskości i Twojego towarzystwa, poświęć mu czas i uwagę.

Dieta

Kot po zabiegu powinien otrzymywać lekkostrawne posiłki. Ważne, aby były smakowite, gdyż stres i osłabienie mogą powodować zmniejszenie apetytu. Podziel dzienną dawkę na kilka mniejszych posiłków (schować karmę i przysmaki, aby mruczek nie miał do nich dostępu). Podawaj swojemu podopiecznemu najwyżej jakości karmy dostosowane do jego potrzeb, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™ Intensive Support dedykowane zwierzętom po zabiegach. Kiedy mruczek dojdzie już do siebie, możesz zaproponować mu karmy bytowe SPECIFIC™. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące żywienia kota po operacji, uzgodnij dietę z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Aktywność fizyczna

Co najmniej kilka dni po zabiegu kot nie powinien doświadczać intensywnej aktywności fizycznej. Koniecznie porozmawiaj na ten temat z lekarzem i poproś o wskazówki! Gdy pupil poczuje się lepiej i będzie miał ochotę na psoty, zaoferuj mu ciekawe, ale stacjonarne zabawy, np. przy użyciu maty węchowej.

Wiesz już, jak zadbać o kota w okresie pozabiegowym. Pamiętaj o tym, że im lepszą opiekę mu zapewnisz, tym szybciej Twój czworonożny przyjaciel wróci do pełni sił i będzie gotowy na kolejne wspólne przygody!

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Trzeba dać czas w dojściu do zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *