Pies z zapaleniem ucha – co robić?

Zapalenie ucha u psa to jedna z częstszych dolegliwości, z jaką zmagają się nasi czworonożni przyjaciele. Choć narażone są na nią przede wszystkim psy o długich, zwisających uszach, może się ona przytrafić każdemu czworonogowi – niezależnie od rasy, budowy ucha czy wieku. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Jak ją leczyć? Sprawdź!

Dlaczego częściej chorują psy zwisłouche?

Wytłumaczenie jest proste. Jedną z głównych przyczyn zapalenia ucha u psa jest środowisko sprzyjające namnażaniu drobnoustrojów. Uszy stojące są „otwarte”, więc zapewniają dobrą, ciągłą wentylację, wilgoć odparowuje. W przypadku psów zwisłouchych uszy są „zamknięte”, woda nie odparowuje wystarczająco szybko, dlatego tworzą się doskonałe warunki do rozwoju m.in. bakterii i drożdżaków.

Przyczyny zapalenia ucha u psa

Istnieje wiele przyczyn zapalenia ucha u psa, ale zdecydowanie najczęstszą są… alergie! Zdarza się także, że zapalenie ucha wynika z nieprawidłowej, nadmiernej pielęgnacji lub jej braku po kąpieli np. w stojącej wodzie, jeziorze czy stawie, które, jak wiemy, są obfite w mikroorganizmy i zanieczyszczenia. Jak zostało nadmienione, zalegająca w przewodzie słuchowym wilgoć może prowadzić do namnażania się drobnoustrojów żyjących fizjologicznie w uchu lub kolonizacji bakteriami pochodzącymi z zewnątrz. Inne czynniki przyczyniające się do rozwoju schorzeń uszu to:

  • pasożyty uszne np. świerzbowiec (wywołujący świerzb) czy nużeniec (wywołujący nużycę);
  • nadmierne zwężenie przewodu słuchowego – związane z rasą lub nieleczoną/przewlekłą chorobą ucha;
  • ciało obce w uchu – poważne zagrożenie stwarzają wbijające się źdźbła traw;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • alergia pokarmowa;
  • choroby endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy – choroba Cushinga), prowadzące początkowo do woszczynowego zapalenia ucha;
  • polipy (mogące być zmianą zapalną lub nowotworową – łagodną bądź złośliwą).

Ze względu na mnogość przyczyn i (zazwyczaj) niemożność samodzielnego stwierdzenia tej konkretnej, nie należy podejmować leczenia pupila na własną rękę domowymi sposobami – przykładowo zastosowanie niektórych preparatów przy pęknięciu błony bębenkowej może prowadzić do całkowitej głuchoty.

Objawy zapalenia ucha u psa

Symptomy chorób uszu są najczęściej dość wyraźne i nie budzą wątpliwości. Należą do nich m.in.:

  • uporczywe drapanie się po uszach;
  • trzepanie głową, które powtarza się nagminnie;
  • wydzielina z ucha;
  • nieprzyjemny zapach z ucha (z wydzieliną lub bez);
  • zaczerwienienie małżowiny usznej;
  • ból/dyskomfort przy dotyku.

W przypadku dużego nasilenia objawów pies może reagować gwałtownie (a nawet agresywnie) w trakcie próby dotyku. Może też utracić apetyt, chęć do zabawy i aktywności.

Leczenie zapalenia ucha u psa

Podejrzewasz zapalenie ucha u swojego podopiecznego? Koniecznie umów się na wizytę do lekarza weterynarii. Skuteczne leczenie, oparte o właściwie dobrane leki i metody, jest możliwe wyłącznie po ustaleniu rzeczywistej przyczyny problemu. Niestety, odwlekanie wizyty prowadzi do trwałej przebudowy kanału słuchowego ucha i dalszych problemów.

Jak zapobiegać rozwojowi zapalenia ucha?

Jeśli Twój pies ma tendencje do zapaleń ucha (z różnych powodów) podstawą jest prawidłowa pielęgnacja. Stosuj preparaty absorbujące wilgoć i usuwające nadmiar woskowiny polecone przez lekarza weterynarii. W trakcie kąpieli w domu osłaniaj uszy psa, aby nie dostała się do nich woda. Jeśli Twój pupil jest pływakiem, może potrzebować płukania uszu odpowiednimi preparatami po każdej kąpieli w stawie czy rzece. Regularnie kontroluj, czy w obrębie ucha nie zachodzą niepokojące zmiany. Jeśli powodem nawracających dolegliwości okaże się np. alergia, konieczna będzie zmiana diety. Obecnie istnieją karmy specjalistyczne, np. karmy SPECIFIC™, wolne od najczęściej alergizujących składników. Pozwalają one jeść psu smacznie, zdrowo i bez przykrych dolegliwości.

Zapalenie ucha to przykra, wyjątkowo bolesna choroba, dlatego nie bagatelizuj jej objawów. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym większe szanse na brak powikłań i całkowity powrót do zdrowia!

 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *