Weterynarz radzi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlaczego profilaktyka weterynaryjna jest ważna?

Badania profilaktyczne, tak samo jak u ludzi, są ważne także u naszych czworonożnych przyjaciół. I chociaż dzisiejsza świadomość dotycząca zagadnienia profilaktyki jest wśród właścicieli psów i kotów dużo większa niż przed laty, to nadal jednak nie jest ona dostateczna.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego weterynarze tak bardzo podkreślają wagę badań profilaktycznych, i jaki mogą one mieć wpływ na przyszłość Twojego pupila!

Profilaktyka weterynaryjna – co to takiego?

Gdybyśmy zagłębili się w etymologię słowa „profilaktyka”, to szybko odkryjemy, iż oznacza ono „strzec”, „ostrzec” czy po prostu „uprzedzić”. I takie właśnie jest zadanie profilaktyki weterynaryjnej. Ma ona nas w porę ostrzec przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi naszego pupila i zapobiegać bardziej i mniej poważnym chorobom.

Jakie zadanie ma więc weterynarz w ramach profilaktyki weterynaryjnej? Z całą pewnością najlepszą z możliwych profilaktyk są szczepienia, które ochronią Twojego zwierzaka przed różnymi groźnymi chorobami zakaźnymi, takimi jak nosówka, koci katar, kaszel kennelowy czy wścieklizna.

Następne na liście jest odrobaczanie i stosowanie środków zapobiegających pojawianiu się pasożytów u Twojego pupila. Profilaktyka to również szeroko rozumiane badania kontrolne jak np. badania laboratoryjne, osłuchanie serca i oddechu, kontrola wagi i wzrostu. Do profilaktyki należą również konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety oraz aktywności psów i kotów.

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Co prawda, jeśli chodzi o szczepienia, to większość właścicieli zwierząt zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień i, w większości, nie ma z tym problemów. Niestety w kwestii badań kontrolnych, a nawet odrobaczania, sprawy często wyglądają dużo gorzej.

Tymczasem pojawiające się w jelitach zwierząt pasożyty, takie jak np. glisty i tasiemce, mogą u Twojego pupila wywołać bardzo nieprzyjemne objawy, jak biegunka, wymioty i ogromny ból. Twój czworonóg może stracić wagę, witalność i odporność, co może z kolei przynieść tragiczne w skutkach konsekwencje. Dodatkowo niektóre z tych pasożytów mogą przenieść się również na ludzi.

Z kolei badania kontrolne mogą nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia zwierzęcia oraz jego ogólnej kondycji.

Kontrola sierści, skóry, nawodnienia, uzębienia, a także wagi może przynieść weterynarzowi cenne wskazówki co do stanu zdrowia Twojego zwierzaka i skłonić go do skierowania czworonoga na bardziej zaawansowane badania. Do badań tych należy przede wszystkim morfologia, biochemia krwi, badanie kału oraz moczu. Niektóre przychodnie, jak np. https://www.levet.pl/zakres-uslug oferują także bardziej rozbudowane usługi weterynaryjne i, w ramach profilaktyki, Twój pupil może mieć wykonane badania pod kątem schorzeń serca, szczególnie jeśli jest już w „słusznym” wieku lub jego rasa należy do grupy ryzyka.

Jak często należy kontrolować stan zdrowia zwierzaka

W tej kwestii decyzja należy przede wszystkim do weterynarza, który opiekuje się Twoim pupilem. Podstawowe badania najczęściej wykonywane są raz w roku. Jeśli Twój zwierzak przekroczył już magiczną barierę 10 lat, to badania powinny odbywać się co pół roku.

Jednak nie są to ściśle określone terminy, ponieważ wiele zależy od wspomnianej już wcześniej rasy zwierzaka, a także od jego stanu zdrowia i ewentualnych chorób przewlekłych oraz przyjmowanych leków.

 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *